BLOG
Marantz – Hi-Fi legenda oslavuje 70 rokov
13.7.2023
Málo výrobcov audiotechniky sa môže pochváliť takou bohatou, hoci zároveň turbulentnou históriou, ako Marantz. Známa značka už sedemdesiat rokov určuje trendy v oblasti Hi-Fi techniky. Od roku 1953 sa Marantz vo vývoji posunul v čase, aj priestore, keď z pôvodne americkej firmy je dnes ikonická japonská značka. Jeho produkty však boli celý čas žiadané na trhu po celom svete a uznávané audiofilmi.

Na oslavu svojich sedemdesiatin zorganizovali v dňoch 10. až 12. júla trojdňovú globálnu oslavu v New Yorku, kde prezentovali dedičstvo značky, remeselné umenie a nezameniteľný zvukový výkon.
Od analógového perfekcionizmu k hudbe v sieti
Marantz vždy patril k významným inovátorom Hi-Fi techniky, pričom sa drží základnej vízie svojho zakladateľa Saula B. Marantza - rozšíriť zmyslové obzory aj u tých najnáročnejších milovníkov hudby. Krátko po 2. svetovej vojne, v roku 1948 sa na trhu objavili prvé LP platne. Saul mal širokú zbierku, no nebol spokojný s ich zvukom. Vtedy totiž ešte ekvalizáciu stanovovali nahrávacie štúdiá, ktoré platne vyrábali, čo viedlo k nekonzistentnému zážitku z posluchu. Rodák z New Yorku, nezávislý grafik a hudobník sa preto rozhodol venovať mnoho času stavbe a zdokonaľovaniu vlastných zosilňovačov. Po štyroch rokoch sa mu podarilo vyvinúť revolučný predzosilňovač s ekvalizérom, ktorý nazval Audio Consolette. Spočiatku ho manuálne vyrábal pre svojich známych a úplne prvý kus zostavil priamo na svojom kuchynskom stole, ale už za prvý rok sa predalo okolo 400 kusov. Existuje pomerne krátky zoznam charakteristických technológií v histórii zvuku, ktoré priniesli nové myšlienky a úrovne výkonu. Tento model patrí na popredné miesta zoznamu. Jeho príbeh sa začal písať ešte pred založením Recording Industry Association of America (RIAA) a stanovením príslušných ekvalizačných štandardov. Dá sa povedať, že Audio Consolette bol pri zrode Hi-Fi.
V roku 1953 sa k Saulovi pripojil Sid Smith a v Kew Gardens v New Yorku otvoril fabriku, ktorá započala históriu značky Marantz. V roku 1954 uzrel svetlo audio sveta „Model 1. V 50-tych rokoch následne vytvorili legendárne predzosilňovače Model 7 a Model 8 a neskôr aj výkonový zosilňovač 8B. V 60-tych rokoch sa firma presídlila do Kalifornie a v rámci technologickej revolúcie boli elektrónky vytlačené tranzistormi.


„Cez prekážky ku hviezdam“
Svoju rolu firma zohrala aj pri ceste astronautov na Mesiac. Do histórie sa zapísal výkonový monoblok Model 9, ktorého upravenú verziu použila NASA v projekte Apollo na sledovanie staníc po celom svete. FM tuner Model 10B z tohto obdobia bol označený za najlepšie znejúci tuner všetkých čias. V roku 1964 značku Marantz získala spoločnosť Superscope, ale to bol len začiatok série kapitálových transakcií. Po roku 1966 sa mnoho produktov vyrábalo v japonskej pobočke v spolupráci s firmou Standard Radio Corp. Tá sa v roku 1974 transformovala na Marantz Japan Inc., čo bol jeden z kľúčových momentov spoločnosti. Zaujímavosťou zo 70-tych rokov nepochybne bola aj úspešná printová reklama s cieľom poukázať na spoľahlivosť Marantz produktov. Ako sa písalo v reklame, Model 2270 bol vystavený požiaru. Hoci receiver utrpel značné kozmetické poškodenie, aj naďalej bol funkčný a stále spĺňal všetky výrobné špecifikácie.
Históriu značky spestril predaj jej dealerskej siete a zámorských pobočiek koncernu Philips Electronics v roku 1980, okrem USA a Kanady. Tým sa Marantz zapísal aj do histórie CD prehrávačov, pretože Philips bol tvorcom štandardu CD. Už v roku 1982 predstavili prvý komerčne dostupný CD prehrávač CD63 a vzápätí aj prvý dvojdielny CD prehrávač CD-12.
V high-end klube
Rok 1980 bol zároveň začiatkom digitálnej éry. Marantz síce zostal verný svojim analógovým koreňom vydaním série gramofónov TT1000, ale zároveň sa stal jedným z digitálnych priekopníkov.

Model CD-63 bol jedným z prvých masovo vyrábaných CD prehrávačov na trhu. Nasledoval pravdepodobne najmuzikálnejší CD prehrávač, aký kedy Marantz vyrobil, CD-63 mkll KI Signature. Za zrodom tohto kúska stál svetoznámy Ken Ishiwata a pôvodne si tento model konštruoval len sám pre seba. Omylom ho však použil pri prezentácií nového zosilňovača pred novinármi, čo vyvolalo veľmi silné ohlasy a CD prehrávač sa začal vyrábať pre verejnosť. Zvukový majster Ken Ishiwata sa dlhé roky podpisoval pod kvalitu zvuku produktov, ako jedna z najvplyvnejších autorít high-end audia (zomrel v roku 2019). Aj vďaka jeho umeleckému cíteniu patria komponenty Marantz k tomu najlepšiemu, čo môžete vo svete Hi-Fi techniky nájsť.
V roku 1991 predstavili celosvetovo prvý CD rekordér CDR-1, ktorý je dodnes uznávaný ako štandard pre vysokokvalitné CD nahrávanie. O rok neskôr, v roku 1992, Philips získal ochranné známky a dealerské siete v USA a v Kanade a ovládol celú značku Marantz. Táto etapa trvala do roku 2001, kedy všetko získal Marantz Japan.
Z pôvodne americkej a neskôr európskej firmy sa tak definitívne stala japonská spoločnosť. Produkcia sa zároveň posunula od mainstreamu viac smerom k high-endu. V roku 2002 sa Marantz Japan a Denon spojili s investičnou skupinou D&M Holdings a odvtedy obe značky úzko spolupracujú. V roku 2002, v dôsledku zvyšujúcej sa popularity Super Audio CD (SACD), Marantz Japan predstavil prvé samostatné zosilňovače - predzosilňovač SC-7S1 a koncový zosilňovač MA-9S1. Tieto Hi-Fi komponenty boli medzníkom v novom veku digitálneho zvuku. Predné panely modelov obsahovali charakteristické dizajnové prvky – okienko s displejom Marantz a modrú hviezdu. V roku 2016 bol uvedený na trh tandem SACD prehrávača SA-10 a Tezosilňovača PM-10, ktorý nastavil novú referenčnú úroveň pre túto kategóriu produktov. S technológiou Marantz Musical Mastering (MMM) ako prví v branži integrovali proces konverzie digitálneho signálu na analógový, čím eliminovali potrebu externého DAC a zachytil všetky nuansy digitálnej hudby.


V roku 2020 prišiel MODEL 30, a hoci tento názov mohol byť kývnutím na prvý produkt Marantz, jeho moderný priemyselný dizajn predstavoval nový smer. V roku 2022 bol uvedený MODEL 40n – prvý prémiový integrovaný zosilňovač so vstavanou technológiou sieťového streamovania a pripojením HDMI ARC. Neskôr toho roku Marantz zmenil zážitok z domáceho kina s príchodom AV receiverov série CINEMA. Nová rada stelesňuje neustále sa vyvíjajúceho inovatívneho ducha spoločnosti a jej zaviazanie sa k výnimočnému dizajnu.
Súčasným stredobodom Marantz zvuku a top modelov je továreň v Shirakawe, asi 185 km od Tokia. Pracuje tam približne 200 ľudí, od miestnych talentov, až po audiofilov z celého Japonska. Fanúšikovia značky určite vedia ako bolo toto miesto zdevastované po zemetrasení v roku 2011. Dodnes sa po stenách, podlahách a stropoch tiahnu praskliny spôsobené zemetrasením. Sú trvalou pripomienkou odolnosti, vytrvalosti a súdržnosti, vďaka ktorým sa Hi-Fi svet môže tešiť na ďalšie inovácie a vylepšenia.