BLOG
Bassocontinuo - dizajn, ktorý chráni vašu hudbu
6.8.2020
Talianský výrobca Hi-Fi nábytku a špecialista na regálové systémy Bassocontinuo síce nemá dlhoročnú históriu, ale už od svojho vzniku v roku 2008 získava uznanie fanúšikov Hi-Fi a ocenenia odborníkov. Hneď v roku 2009 získal počas medzinárodnej Audio Show (High End 2009) najvyššie ocenenie za svoj modulárny audio rack Accordeon. Dnes ponúka 2. generáciu tohto úspešného produktu, v ktorom firma zúročila desaťročie skúseností a technického pokroku.
Dizajn a konštrukcia nie je pri Hi-Fi nábytku jediným dôležitým kritériom. Rovnako významné sú aj fyzikálne vlastnosti, schopné eliminovať rôzne rušivé vplyvy prostredia – elektrické, aj mechanické.
Bassocontinuo vyrába nielen estetický, ale aj funkčný nábytok. Jeho špeciálne navrhnuté policové systémy pre audio-komponenty pomáhajú optimalizovať fyziku prostredia pre dosiahnutie čo najlepšieho a najvernejšieho zvuku.
Firiem, čo sa týmito disharmonizujúcimi vplyvmi a vlastnosťami posluchového prostredia zaoberajú nie je veľa a ešte menej je tých, ktoré ponúkajú riešenie. Bassocontinuo je jednou z nich.


Jeho variabilné produkty z moderných materiálov, ako sú napríklad uhlíkové vlákna, dokážu eliminovať nežiadúce mechanické, aj elektromagnetické impulzy a vibrácie prostredia. Audio a video komponenty potom môžu fungovať v optimalizovanom prostredí.
A nie sú to len tvrdenia pre zarytých audiofilov, ktorí sú presvedčení, že majú sluch vycibrený ako netopier. Výsledky potvrdzujú aj merania špecializovaných laboratórií, do ktorých nám výrobca umožnil nazrieť.
Tieto testy sa uskutočnili počas experimentálnej testovacej kampane, ktorú pre Bassocontinuo vykonala spoločnosť Vicoter na dvojici rackov typu Golia a Lyra. Skúmal sa pri nich vplyv vibrácií počas prehrávania vybraných skladieb na Hi-Fi súprave a výsledky sa porovnali s referenčným bežne používaným Hi-Fi regálom.
Všetky tri stojany boli mechanicky zaťažené pomocou audio komponentov potrebných na prehrávanie hudby z gramofónu. Použitý bol koncový zosilňovač, predzosilňovač, gramofónový predzosilňovač a samotný gramofón.
Vibrácie boli pri meraniach generované pomocou hudby z Hi-Fi audio systému v konfigurácii s dvoma reproduktormi v režime stereo. Testy sa pritom uskutočňovali v typickej domácej obývačke, aby sa zachovali akustické podmienky, ktoré zaživa bežný užívateľ.
Technici z Vicoteru sa na samotné merania zamerali dôkladne. Všetky stojany vybavili 19-timi akcelerometrami: 4 v rohoch a 1 v strede každej police stojana a 1 na každom zvukovom zariadení.
Na zaznamenanie excitácie danej štruktúry vytvorenej reproduktormi sa použil citlivý mikrofón.
Zámerom testovania bolo porovnať reakciu regálových stojanov pri vystavení dvom rôznym úrovniam vybudenia pri nižšej a vyššej hlasitosti .
Racky boli testované pri reprodukcii skladby The Wall od Pink Floyd a spomínané dve úrovne hlasitosti predstavovali 60% a 80% výstupného výkonu zosilňovača.
Výsledky testov? Kvalitný Hi-Fi nábytok je prínosom
Na základe meraní sa ukázalo, že hlavný vektor zrýchlenia (g), reprezentujúceho okamžitú hodnotu vibrácií pôsobil vertikálne v smere osi „z“. Iné smery vykazujú zrýchlenie oveľa nižšie ako vo vertikálnom smere.


Meranie vibrácií – horná polica v rohu, merací bod 1, v smere z. Štandardný rack (červená), Lyra (zelená), Golia (modrá). Amplitúda vibrácií v závislosti na čase.

Meranie vibrácií – stredná polica v strede, merací bod 10, v smere z. Štandardný stojan (červená), stojan Lyra (zelená), Golia stojan (modrá). Amplitúda vibrácií v závislosti na čase.

Obrázky jasne ukazujú rozdiely v reakciách štandardného a funkčného Hi-Fi nábytku Bassocontinuo.
Na oboch úrovniach – na vrchnej, aj strednej polici (a platí to aj pre spodnú policu, hoci príslušný graf tu neuvádzame) sú vibrácie štandardného stojanu vyššie, ako u racku Lyra a tá má zas vyššie vibrácie, ako model Golia z vlajkovej línie Ultimate.
Frekvenčná analýza nameraných signálov ukazuje, že spektrum vibrácií pre všetky tri stojany je značne odlišné. Výsledky na nasledujúcom obrázku ukazujú, že štandardný komerčný stojan (spodná časť obrázku) má frekvenčnú odozvu v oblasti vibrácií opäť väčšiu ako Lyra (v strede) a najmenšiu odozvu vykazuje Golia (horná časť obrázku).
Platí, že čím väčšie je vybudenie v pásmovom spektre, tým väčšie sú aj nežiaduce účinky pôsobenia stojanu na reprodukovaný zvuk. Najdramatickejšie sú takéto vplyvy, pochopiteľne, pri použití elektro-mechanického snímania záznamu v gramofónoch, ale ani pri iných zdrojových komponentoch a zosilňovačoch nie sú tieto vplyvy eliminované.
Jav, označovaný ako mikrofoničnosť elektróniek, je známy už desaťročia a žiadny audiofil by určite nepripustil, aby mu vibrácie uberali na dokonalosti signálneho reťazca – či už používa vynilové platne, CD disky, či digitálny stream a elektrónkové, alebo polovodičové komponenty.
Prínosy regálových systémov Bassocontinuo potvrdzujú aj závery spoločnosti Vicoter z vykonaného testovania. Vyplýva z nich, že stojan Lyra má nižšie úrovne vibrácií ako štandardný audio regál a platí to aj o frekvenčnej charakteristike prenášaných vibrácií. Ešte lepšie parametre ako Lyra dosahuje stojan Golia, čo potvrdzuje, že prémiová trieda produktov má pre Hi-Fi nadšencov najviac benefitov.
Viac informácií o portfóliu produktov Bassocontinuo nájdete na našej webovej stránke, alebo kontaktujte našich odborníkov
v Bratislave, Košiciach, alebo Banskej Bystrici.
