AURO-3D prináša novú dimenziu zvuku – „vertikálne stereo“

Denon, popredný výrobca prvotriednych produktov pre domáce a osobné audio/video ohlásil jedinečnú ponuku upgradu na trojrozmerný zvukový formát Auro 3D pre nedávno uvedené AV prijímače rady Premium. Očakáva sa, že v decembri bude za poplatok k dispozícii aktualizácia firmvéru, ktorá ďalej posilní sadu funkcií vysoko hodnotených modelov AVR-X5200W a AVR-X4100W. Budú tak pripravené pre zvukové formáty novej generácie. Rovnakou cestou sa vydala aj sesterská spoločnosť Marantz, ktorá upgrade s Auro 3D sprístupní pre AV receivery SR7009 AV a predzosilňovače AV7702.

I0a203ce5-e67_7.jpg

Poznáte Auro-3D?

Auro-3D je ďalšou generáciou noriem trojrozmerného zvuku. Poskytuje realistickejší zvukový zážitok, ako čokoľvek predtým. Plným ponorením poslucháčov do aury živého zvuku vytvára Auro-3D pocit skutočnej "prítomnosti uprostred deja". Vďaka unikátnej konfigurácii horných kanálov sú generované akustické odrazy a posluch v prirodzenej podobe, pretože zvuk prichádza k poslucháčovi zo strán, aj zhora.


Kým surround konfigurácia 5.1 / 7.1 nedokáže reprodukovať výškové kanály, Auro-3D vytvára vynikajúci efekt na báze zvukovej pologule, ktorá je schopná dôsledne vtiahnuť poslucháča do 3D priestoru. K priestorovým osiam „x“ a „y“ pridáva zvislú os „z“.


V závislosti na veľkosti miestnosti je nainštalovaná nad existujúcu surround vrstvu buď jedna, alebo dve ďalšie vrstvy (vyššia a horná, tzv. "Hlas boží") na úrovni uší a vytvárajú Auro 3D definíciu "vertikálneho stereo poľa". Toto pole je kľúčom k vytvoreniu najprirodzenejšieho možného zvukového zážitku v rámci dnešných možností.


Voliteľná (tretia) horná vrstva umiestnená nad hlavou je doplnkovým kanálom, ktorý nie je rozhodujúci pre prirodzenú reprodukciu zvuku. Pretože ľudia menej citlivo vnímajú zvuky pochádzajúce zhora, horná vrstva sa používa predovšetkým pre "letecké-presuny" a ďalšie špeciálne efekty. Väčšina zvukových zdrojov a ich hlavné účinky sa prejavuje medzi surround vrstvou a unikátnou Auro 3D vyššou vrstvou.


Technológie Auro-3D prenáša nekomprimovaný zvuk najvyššej kvality s maximálnou flexibilitou. Informácia o výške zvukového zdroja zachytená pri nahrávaní, alebo vytvorená počas procesu miešania, je konvertovaná na štandardný 5.1 PCM tok. Akékoľvek zariadenie, ktoré obsahuje dekodér Auro –Codec, bude schopné dekódovať pôvodný Auro 3D mix. Zároveň ho bude možné pohodlne prehrávať na akomkoľvek Auro-3D kompatibilnom systéme reproduktorov (Auro 9.1 / Auro 10.1 / Auro 11.1 atď). Vďaka Auro 3D spätnej kompatibilite je možné prehrávať záznam aj na zariadeniach bez Auro-Codec dekodéru. V tomto prípade bude hrať originálny 5.1 PCM mix, ktorý je bežný na Blu-ray/DVD diskoch, alebo pri on-line streamingu, bez straty kvality zvuku.

I230fb97c-da4_7.jpg

Auro 3D ako upgrade? Denon a Marantz to dokázal!

Denon AVR obsahujúce Auro®-Codec Decoder sú schopné dekódovať pôvodný Auro -3D mix. Teraz Denon sprístupní Auro 3D aj majiteľom AV receiverov AVR-X4100W a AVR-X5200W a to formou update firmvéru.


"Sme hrdí na to, že naši zákazníci budú môcť upgradovať svoje AV prijímače s doplnkovým prvkom Auro 3D," hovorí Yoshinori Yamada, Global Business Team Leader audio a video v D + M Group. „Je to dôkazom našej trvalej ambície ponúknuť najnovšie technológie aj do existujúcich výrobkov a zvyšovať tak pridanú hodnotu ich hrdým majiteľom," dodal Yamada.


Rovnaký upgrade s funkcionalitou Auro 3D bude dostupný aj pre majiteľov AV receiverov SR7009 AV a predzosilňovačov AV7702 Marantz. Používatelia uvedených prístrojov Denon aj Marantz budú mať službu aktualizácie k dispozícii začiatkom decembra, pričom update bude užívateľsky prístupný. Každý majiteľ príslušného receivera, alebo predzosilňovača si bude môcť upgrade vykonať v domácich podmienkach. Podrobnosti o update budú čoskoro zverejnené na oficiálnych stránkach Denon a Marantz.