Iróniou súčasného stavu hudobného priemyslu je, že zatiaľ čo predaj fyzických nosičov (s výnimkou oživenia záujmu o vinylové platne) čelí výraznému poklesu, dnes viac ľudí počúva väčšie množstvo hudby, než kedykoľvek v histórii.

Kým sťahovanie digitálnych hudobných súborov, ktoré odštartoval koncom 90-tych rokov neslávne známy Napster, prinieslo revolúciu v získavaní hudby, streamovacie služby ako Spotify a Pandora spôsobili revolúciu v spôsobe počúvania hudby. Pandora, verejná spoplatnená streamovacia služba, poskytuje približne 1,5 miliardy hodín hudby mesačne pre svojich viac ako 70 miliónov užívateľov.

Analytická spoločnosť Strategy Analytics v prognóze „Global Mobile Music Market Forecast (2001-2021)" predpovedá, že celková trhová hodnota hudby v prenosných zariadeniach narastie z 12,8 miliardy US dolárov v roku 2014 na 21,3 miliárd US dolárov v roku 2021. Medzi hlavnými dôvodmi majú byť tržby z platených streamingových služieb pre mobilné zariadenia, ako aj príjmy z reklamy pri bezplatnom streamovaní hudby. Stimulátorom bude aj prechod z fyzických nosičov (CD) na digitálnu hudbu v Japonsku a ďalšie faktory.

Ak sa hudobný softvér a zdieľanie súborov v poslednom desaťročí drasticky zmenili, to isté platí aj pre hardvér spojený s konverziu týchto súborov na analógové signály.
Vývoj umožnil digitálne-analógové prevodníky (DAC), používané dovtedy len v laboratóriách a v nahrávacích štúdiách, zmenšiť do podoby, v ktorej má DAC v čipovej sade ktorýkoľvek smartfón. Tým sa vysoko kvalitné digitálne prehrávanie stalo dostupným obrovskému množstvu používateľov.

Všetky tieto zmeny a možnosti môžu byť šokujúce, alebo mätúce, a to aj pre tých, čo poznajú prenosné audio zariadenia a zoznámili sa už so službami na streamovanie hudby.
Náš prierez problematikou digitálnej hudby vám pomôže orientovať sa v oblasti osobného audia (zahŕňajúcom počúvanie hudby prostredníctvom počítača, alebo prenosného zariadenia), služieb hudobného streamingu, a v potrebnom hardvéri a softvéri.

Takto môžete maximalizovať svoj zážitok z počúvania. Či už poznáte prenosné zariadenia a streamovacie služby niekoľko rokov, alebo nový svet streamovania hudby objavujete len teraz, veríme, že pre každého ponúkneme niečo zaujímavé.

Ie6ad5da0-e20_32.jpg

Dva hlavné prúdy

Osobné audio zahŕňa dve hlavné kategórie: počítačový zvuk a prenosné audio.
Oba spôsoby prístupu k hudbe možno použiť samostatne, ale vaša skúsenosť bude
oveľa lepšia, keď budete využívať počítačové a prenosné audio spoločne. Pozrime sa teda najskôr na počítačový zvuk.

I2b52a7ff-2d2_32.jpg
Stručná história prenosného digitálneho audia

1976 – Začiatok éry digitálneho záznamu
Opera v Santa Fe realizuje prvý 16-bitový digitálny záznam v USA.

1979 - IXI
Britský vedec Kane Kramer navrhol jeden z prvých digitálnych audio prehrávačov.
Prototyp bol schopný prehrávať jednu hodinu záznamu. Kramer neskôr nastúpil do Apple Computer.

1981 - Compact Disc (CD)
Philips demonštruje kompaktný disk.

1992 - MiniDisc
Sony predstavuje mini disk.

1996 – Prvý záznam 24-bit / 96k
Experimentálne digitálne záznamy v kvalite 96kHz / 24-bit.

1998 - Audible Player
Audible.com uvoľnil svoj audioprehrávač, určený pre použitie s jeho proprietárnym formátom pre digitálne knihy. Audible Player s kapacitou dvoch hodín prehrávania bol prvým hromadne vyrábaným prenosným digitálnym audioprehrávačom.

1998 - Eiger MPMan
V polovici roku 1998 bol uvedený EigerMan F10 a F20 (s kapacitou 32MB, resp. 64MB) na trhu v Severnej Amerike. Bol schopný uložiť až 12 skladieb.

1998 - Diamond Rio PMP300
Rio PMP300 považovaný za prvý komerčne úspešný digitálny audioprehrávač, povzbudil americké investície do prenosných digitálnych audio zariadení. Veľká časť úspechu Rio pripadla na vrub súdneho sporu s RIAA, ktorá tvrdila, že Rio porušil zákon Audio Home Recording z r.1992.

Jún 1999 - Napster
Spustenie Napsteru sa stáva katalyzátorom revolúcie počítačového zvuku

1999 - Compaq Personal Jukebox
Známy tiež pod názvom Remote Solution. PJB-100 Personal Juke box mal počiatočnú kapacitu 4,8 GB. Personal Jukebox bol prvým digitálnym audio prehrávačom používajúcim 2,5" prenosný pevný disk.

2000 - Creative NOMAD
NOMAD, ktorý bežal na AA batérie a vyzeral ako prenosný CD prehrávač, mal kapacitu 6 GB.

Október 2001 - Apple iPod
Apple Computer uvádza na trh prvú generácie iPod s heslom "1000 skladieb vo vašom vrecku" .
S 5-gigabajtovým 1,8 " pevným diskom a 2" displejom spustil iPod revolúciu prenosného audia a spopularizoval digitálny zvuk. Spočiatku bol považovaný za doplnkový produkt pre malý trh používateľov Apple, ale do roku 2012 sa predalo viac ako 350 miliónov kusov prehrávačov iPod.

2006 - Microsoft Zune
Rešpektujúc trhový potenciál digitálnych prenosných hudobných prehrávačov uviedol Microsoft Zune, ktorý zahŕňal predplatené hudobné služby a rad prenosných prehrávačov médií. V júni 2012 Microsoft ukončil všetky služby Zune v prospech hudobných a video služieb Xbox.

2007 - Apple iPhone
Aj keď prvým dotykovým telefónom bol Simon Personal Communicator od IBM, ktorý sa objavil v roku 1994, iPhone bol prvým multi-dotykovým smartfónom schopným prehrávať nielen zvuk, ale aj video.
Do marca 2014 Apple predal viac ako 500 miliónov kusov smartfónov.

Október 2008 - HDtracks
HDtracks začína ponúkať na stiahnutie FLAC súbory v kvalite 88.2kHz / 24-bit a 96 kHz / 24-bit, čím otvoril cestu pre digitálnu revolúciu audia vo vysokom rozlíšení.

I4083814b-ee3_32.jpg